Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

2686. Molio bih da na ovo pitanje odgovori dr. Portada, Ako netko drugi pročita pitanje nemojte se ljutiti misleći da manje znate ili vrijedite ili nemojte slučajno prebacivati profesoru Portadi: Pa što ti pričaš ovima kad žele da im ti odgovaraš. Prof. Portada ima neobičan smisao za humor pa bih volio da odgovori: " Čudi me što odgovarač na pitanje o relativnoj "molekulskoj" masi( mislim da to niste bili vi prof. Portada) nije primjetio ništa neobično. Naime, nije pokušao ispraviti izraz pitača "relativna molekulska masa" sa izrazom "relativna masa formulske jedinke". Naime, u suvremenoj kemiji molekulom se smatra konačan skup atoma povezanih KOVALENTNOM vezom, ali znamo da kemijska veza može biti i METALNA i IONSKA pa je točniji naziv formulska jedinka. No po starom običaju susrećemo prvi naziv .Znamo da je kemija prirodna znanost i u njoj ništa nije izmišljeno i kada govorimo o kemiji moramo biti što precizniji. Svakako upozorite svoje kolege pogotovo ako predaju na fakultetu da obrate pažnju na takve sitnice jer učenik prvog srednjeg ima dojam da više zna i da je informiraniji od profesora na fakultetu što niti približno nije istina. P.S- znajte da dok sam pisao riječi velikim slovima nisam vikao.
petar paar
15.12.2006
2685. Što su to Schiffove baze?
Marko Bezjak
14.12.2006
2684. Da li je gušća voda ili tetraklormetan (kloroform)? Po čemu bi to mogli zaključiti iz pokusa u kojem se radi ekstrakcija joda iz vodene otopine kloroformom?
Ana
14.12.2006
2683. Zanima me u kojim spojevima se javlja šesterovalentno željezo iako su takvi slučajevi rijetki. Sjećam se da mi je prof. Vrkljan pokazivao jedan pokus u vezi toga. Ako se dobro sjećam u "Varikini" je otopio podosta NaOH i u to kapnuo jednu kap otopine FeCl3 pa se pojavila ljubičasta boja. Nisam baš siguran da je sve bilo kako sam opisao, ali se nadam da znate nešto više o tome. Pozdrav, SH
Siniša Habazin
14.12.2006
2682. Kako dokazati da su sulfidi olova i kadmija netopljivi u vodi? Kako još nazivamo vakum destilaciju? Kako podijeliti prijelaze između agregatnih stanja s obzirom na to da li su oni endotermni ili egzotermni?
Marko
13.12.2006
2681. Navečer dok imam vremena čitam odgovore na pitanja. No, ponekad se prebacim i na odgovore iz fizike. Imam dojam da tamo znanstvenici sebe malo previše cijene što zakljućujemo iz uporabe njihovih titula mr.sc, dr.sc. Vjerujem da i vi predajete na faksu pa ako niste doktor ili magistar barem napišite prof... Jer netko tko čita odgovore mogao bi shvatiti da na pitanja odgovaraju neki studenti ili maturanti . Pa dajte ,znanstvenici, ako se toliko uspješni napišite svoju titulu za koju ste se toliko mučili. Pozdrav
petar
13.12.2006
2680. pozdrav! kakav spektar boja se dobije kad atom prijeđe iz pobuđenog u osnovno stanje? a obrnuto? unaprijed hvala :)
nina
12.12.2006
2679. Zanima me nastajanje kemijskih elemenata težih od vodika i helija u zvijezdama i elemenata težih od željeza u supernovama.Isto pitanje sam postavio na e-skoli-fizika ali nisam dobio odgovor.Unaprijed hvala!
Nikola Belobrajdić
11.12.2006
2678. Koliki je maseni udio kalijevog klorida u otopini dobivenoj mješanjem 50.g. kalijevog klorida i 300g.vode? Molim vas odgovorite što prije treba za ponedjeljak!!! ...Hvala unaprijed....
Mima N.
10.12.2006
2677. koje su tvrdnje toćne za napetost površine: a) uzrokuje da se tekućine pri slobodnom padu u vakuumu oblikuju kuglice b) posljedica je razlićitog djelovanja međumolekulska u unutrašnjosti i na površinu tekućine c) djeluje kao opna na površinu tekućine d) ne ovisi o temperaturi e) ne ovisi o dodatku tvari u tekućini
martina simic
10.12.2006
2676. Zašto između alotropskih modifikacija željeza poslije alfa-željeza odmah slijedi gama-željezo, a ne beta
Gregor Turkalj
08.12.2006
2675. kako rješiti ovaj zadatak? Izračunaj maseani udio nečistoča u smjesi mase 13,5g. u kojoj se nalazi 5.g. sumpora, 7.g.magnezija,a ostatak su nečistoče?
tina ružić
10.12.2006
2674. možete riješiti ovaj zadatak: otopina koncentracije 0,05 mol/l razrijeđena je tako da je njezin volumen povećan 50 puta. kolika je koncentracija otopina nakon razrijeđivanja?
maja simukovic
2673. kolko je talište i vrelište kiska
lucija
10.12.2006
2672. zasto je standardna hidrogenova elektroda jednaka nuli ???odgovorite sto prije hitno je....unaprijed hvala
ena isabegovic
05.12.2006
2671. Možete mi riješiti ovaj zadatak? pri kojoj će se temperaturi mrznuti zasićena otopina koja sadrži 33g NaCl u 100g vode, ako je krioskopska konstanta za vodu Kf= 1.86 K kg/mol. Krioskopska konstanta vode jednaka je sniženju ledišta one vodene otopine koja sadrži 1 mol otopljenih čestica u 1kg vode. Mr(NaCl)=58,45
RENATA GRADINSCAK
09.12.2006
2670. Napišite imena triju tvari(osim joda) koje sublimiraju pri atmosferskom tlaku.
Petar Paar
09.12.2006
2669. Zbunjuje me kako da znam kada je otopina zasićena,kad nnezasićena a kad zasićena...ali ne definiciju...npr. hoće li otopina biti prezasićena,zasićena ili nezasićena ako u 100 g vode pri 70 stupnjeva otopimo 112g čilske salitre?Zasto?...molim vas pomozite jer pisem kontrolnu a neam pojma...hvala!!!!!!!!!!
lea kokot
09.12.2006
2668. Koji plin nastaje gašenjem parafinske svijeće?
kristina horvat
03.12.2006
2667. Što je relativna molekulska masa?
Hrvoje Bradvica
07.12.2006

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata