Zanima me u kojim spojevima se javlja šesterovalentno željezo iako su takvi slučajevi rijetki. Sjećam se da mi je prof. Vrkljan pokazivao jedan pokus u vezi toga. Ako se dobro sjećam u "Varikini" je otopio podosta NaOH i u to kapnuo jednu kap otopine FeCl3 pa se pojavila ljubičasta boja. Nisam baš siguran da je sve bilo kako sam opisao, ali se nadam da znate nešto više o tome. Pozdrav, SH

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa_habazin@net.hr

Ono što je nastalo u pokusu profesora Vrkljana, najuobičajeniji je predstavnik spojeva u kojima je željezo u oksidacijskomu stanju +VI, tetraoksoferatni(VI) ion (FeO42-). U opisanom pokusu on je nastao oksidacijom željeza(III) hipokloritnim ionima (iz Varikine). Tetraoksoferati(VI) su razmjerno stabilni u lužnatom mediju (zato je profesor dodao puno hidroksida), a u kiselom mediju se raspadaju na Fe3+ i kisik, pri čemu nastaje i malo ozona. Poznato je više tetraoksoferatnih(VI) soli, u glavnom alkalijskih i zemnoalkalijskih metala (općenito, iona koji se ne mogu lako oksidirati, jer je tetraoksoferatni(VI) ion strahovito jak oksidans).
Od spojeva željeza(VI) koji ne sadrže tetraoksoferatni(VI) ion, poznat mi je jedino diflourodioksoželjezo(VI) (FeO2F2).
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr