koje su tvrdnje toćne za napetost površine: a) uzrokuje da se tekućine pri slobodnom padu u vakuumu oblikuju kuglice b) posljedica je razlićitog djelovanja međumolekulska u unutrašnjosti i na površinu tekućine c) djeluje kao opna na površinu tekućine d) ne ovisi o temperaturi e) ne ovisi o dodatku tvari u tekućini

Ime i prezime: martina simic

Površinska napetost je sila koja nastaje zbog različitog okruženja čestica u unutrašnjosti i na površini tekućine. Čestice tekućine stvaraju međusobno privlačne interakcije koje stabiliziraju tekućinu. Čestice na površini tekućine s jedne strane nisu okružene drugim česticama tekućine što znači da imaju nešto višu energiju. Zbog toga će tekućine težiti tomu da im površina bude što manja pa, ukoliko na tekućinu ne djeluje nikakva druga sila, ona će poprimiti energetski najstabilniji oblik, oblik geometrijskoga tijela koje ima najmanji omjer površine i volumena - kugle. Površinska napetost je odgovorna za sposobnost "hodanja po vodi" nekih kukaca, kao i za mogućnost da žilet ili kovanica od 1 lipe plutaju na površini vode iako su veće gustoće. Budući da je površinska napetost posljedica međumolekulskih interakcija, ona će ovisiti o vrstma čestica prisutnima u tekućini (tj. sastavu tekućine) i temperaturi.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr