Molio bih da na ovo pitanje odgovori dr. Portada, Ako netko drugi pročita pitanje nemojte se ljutiti misleći da manje znate ili vrijedite ili nemojte slučajno prebacivati profesoru Portadi: Pa što ti pričaš ovima kad žele da im ti odgovaraš. Prof. Portada ima neobičan smisao za humor pa bih volio da odgovori: " Čudi me što odgovarač na pitanje o relativnoj "molekulskoj" masi( mislim da to niste bili vi prof. Portada) nije primjetio ništa neobično. Naime, nije pokušao ispraviti izraz pitača "relativna molekulska masa" sa izrazom "relativna masa formulske jedinke". Naime, u suvremenoj kemiji molekulom se smatra konačan skup atoma povezanih KOVALENTNOM vezom, ali znamo da kemijska veza može biti i METALNA i IONSKA pa je točniji naziv formulska jedinka. No po starom običaju susrećemo prvi naziv .Znamo da je kemija prirodna znanost i u njoj ništa nije izmišljeno i kada govorimo o kemiji moramo biti što precizniji. Svakako upozorite svoje kolege pogotovo ako predaju na fakultetu da obrate pažnju na takve sitnice jer učenik prvog srednjeg ima dojam da više zna i da je informiraniji od profesora na fakultetu što niti približno nije istina. P.S- znajte da dok sam pisao riječi velikim slovima nisam vikao.

Ime i prezime: petar paar plamenko.hunjed@zg.t-com.hr

 


Načelno se slažem s tobom da u prirodnim znanostima trebamo težiti što je moguće preciznijem i točnijem izražavanju. Štoviše, napisao sam i podosta članaka o toj temi, npr. u nekoliko zadnjih brojeva Prirode.

Međutim, kod težnje za preciznošću izražavanja javljaju se dva problema. Prvi je taj da se u tome, kao i u svemu drugome, može i pretjerati. Čovjeka koji u tome pretjeruje prepoznat ćemo po tome što više vremena i truda troši na brigu o preciznosti, nego o sadržaju izražavanja. Zato kod težnje za preciznošću izražavanja ipak treba naći neku razumnu mjeru.

Drugi je problem što ljudi u pravilu ne vole da ih se ispravlja, pa stoga i to treba raditi taktično i s mjerom. Ukratko, preciznost izražavanja je nešto o čemu svakako treba voditi brigu, ali isto tako i nešto u čemu ne treba pretjerivati.

P. S.:

(1) Nisam profesor, samo sam doktor znanosti :-)

(2) Zabunom sam obrisao tvoje prethodno pitanje. Ako se dobro sjećam, pitao si (između ostaloga) može li učenik posjetiti predavanje na fakultetu. Načelno može, zašto ne? Najbolje je dogovoriti se s profesorom ili asistentom koji drži predavanje. Ipak, predlažem ti da se za početak dođeš na koje od predavanja što se održavaju u okviru redovitih sastanaka Sekcije za izobrazbu Hrvatskoga kemijskog društva. Opširnije o tome vidi ovdje, a uskoro ćemo objaviti i popis predavanja za naredno razdoblje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija