Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

414. Kako se može pripremiti monokristal modre galice?Hvala
tomislav
21.04.2002
413. Imao bih jedno pitanjce: 8. zadatak državnog natjecanja u Dubrovniku prošle godine za treći razred--> " Vodenoj otopini koja sadrži 0.350g fosforne kiseline dodano je 0.132g kalcijevog hidroksida, te je otopina uparena do suhog." Traži se koja je sol nastala, a mene zanima zašto je nastao kalcijev dihidrogenfosfat, a ne kalcijev fosfat. Unaprijed hvala! Vedran
Vedran Srhoj-Egekher
20.04.2002
412. Kakve veze imaju ioni sa provodenjem elektricne struje i zasto ionski spojevi u krutom stanju ne provode elek.struju nego samo njihove taline i vodene otopine??
sara
21.04.2002
411. molim da mi netko da adresu pristojne web stranice na kojoj mogu naci opširno o brzini svjetlosti
Tomislav Domić
20.04.2002
410. Mozete li mi reci kakav link gdje bih mogao naci nesto o staklu i silikatima?? Za gospona Judasa: jel e-mail acc u krshu ili se nema vremena za replyanje??
Filip Topić
19.04.2002
409. MOLIM VAS DA MI POŠALJETE DETALJNI ODGOVOR NA MOJE PITANJE.HVALA!!! SVE ŠTO ZNATE O ARRHENIUSOVOJ TEORIJI,ILI O LEWISOVOJ,ILI BRONSTEDA.
MARKO KUKEC
27.02.2002
408. Koje su talasne duljine boja svjetlosti Sunca,Sunčevog spektra(crvene,žute,zelene,plave...)?
Marija Španović
17.03.2002
407. Da li je moguće izračunati slijedeći zadatak bez podataka za molarni volumen: Kolika je prosječna relativna molekulska masa zraka ako je gustoća zraka 1,22 kg/m(kubnom) pri p=101,3kPa i temperaturi 15celzijevih stupnjeva? Bio bih vam zahvalan kada biste mi zadatak rjesili ili barem poslali rezultat.Unaprijed zahvalan.
Matija Čop
19.04.2002
406. Molim vas da mi pošaljete nešto o bjelančevinama za seminarski rad. Također bih vas molila da mi napišete adrese stranica na imternetu na kojima mogu pronaći nešto o bjelančevinama. Unaprijed hvala!
Maja Pavić
18.03.2002
405. što je to alkoholno vrenje
vladimir lukman
20.03.2002
404. Molim vas da mi objasnite mehanizam jodoform reakcije.Hvala
Pavel Jelšik
17.04.2002
403. Poštovani! Javljam se po drugi put, ali sada u svezi eksperimentalnog rada. Naime, za oko mi je zapeo jedan pokus koji mi nikako ne ide od ruke. Supstancije potrjebite za nj su: kristali joda, aluminij u prahu i voda. U uputama piše da se u tu svrhu usitni NEŠTO kristalića joda i da im se doda ISTI VOLUMEN aluminija i sve dobro izmješa, a potom postavi na metalnu ploču i načini stožac s udibinom u koju se kapne 2-3 kapi vode. Iz tako priređene smjese trebao bi (navodi se u uputama) izlaziti crvenoljubičasti dim, a potom sve izgorjeti u crvenoljubičasti plamen. Profesorica i ja uspjeli smo dobiti dim, no ne i plamen. Molim Vas za savjet: kolike bi trebali uzeti mase aluminija, odnosno joda da bismo dobili optimalni rezultat? Uz pretpostavku da smo "pogodili" količine, a pokus nije uspio: što je moglo poći "po zlu"? I za kraj, ne mogu se oteti sumnji: s obzirom da se tijekom pokusa razvija znatna količina dima, neće li mi to Povjerenstvo zamjeriti (i da li ovaj pokus zahtjeva izvođenje u digestoru?). Na kraju, što Vi mislite o svemu tome: da li da pronađem adekvatniji pokus i odustanem od ovoga ili...? Vrijeme leti, a još "eksperimentiram". Molim Vas, ako ikako možete, da mi pomognete. Veliko hvala (pa makar i za uloženi trud za čitanje ovog podužeg pitanja!)!
Mario Šestan
17.04.2002
402. Hvala opet.Ovako, imam jos nesto za pitati. Nasao sam nesto sa promjenama boje na temelju promjene pH faktora. Ali kao indikator koriste komplekson??? a ja nemam jos pojma sto je to a profka kaze da je nesto komplicirano i tesko za nabaviti. Da li mozda znate gdje bi se to moglo nabaviti ili sto se moze koristiti umjesto toga i ako mi mozete nesto napisati o tom kompleksonu da bar znam s cim imam posla.
veljko
17.04.2002
401. Molim vas po drugi put da mi pomognete ako možete u vezi sa jednim referaton iz hemije. Riječ je o "Izračunavanju materijalnog bilansa CO2 pri adsorpciji vodom (vod. parom) u koloni sa punjenjem. Mislim da je to nešto u vezi Rektifikacije. Unaprijed hvala. Puno pozdrava i riječi hvale iz BiH
Zoran Petkovic
17.04.2002
400. Molimo nešto o temama:Gorivni članak,Solarni članak(uređaj)i Fotoelektrična čelija. Hvala!
Martina Vlaho
12.04.2002
399. molim vas da ako ste u mogucnosti posaljete podatke o KOFEINU radi izradbe seminarskog rada
tihomir antolkov
16.03.2002
398. općenito mi recite što je to celuloza jer mi to treba za referat iz kemije
Alen Gegić
16.04.2002
397. Zamolila bih vas da mi odgovorite što je to Jodoformna ili Jodoforna reakcija(nisam sigurna kako se točno zove). Trebao bi mi cijeli mehanizam te reakcije, sve što postoji o tome. Slijedeći tjedan pišemo završni test iz kemije pa mi to hitno treba. Unaprijed zahvaljujem!
Maja Babojelic
16.04.2002
396. Evo...mene-nakon malo duzeg vremena-opet s pitanjem...naime,u srijedu(sljed.tjedan)pisem"istrazivanje"iz kemije,pa bi me zanimalo sve sto nudite o jodofornoj(ili jodoformnoj)reakciji!molim vas... Unaprijed puno,puno hvala:) pozdrav+pusa prof.judasu:)
Tena Škiljević