Poštovani! Javljam se po drugi put, ali sada u svezi eksperimentalnog rada. Naime, za oko mi je zapeo jedan pokus koji mi nikako ne ide od ruke. Supstancije potrjebite za nj su: kristali joda, aluminij u prahu i voda. U uputama piše da se u tu svrhu usitni NEŠTO kristalića joda i da im se doda ISTI VOLUMEN aluminija i sve dobro izmješa, a potom postavi na metalnu ploču i načini stožac s udibinom u koju se kapne 2-3 kapi vode. Iz tako priređene smjese trebao bi (navodi se u uputama) izlaziti crvenoljubičasti dim, a potom sve izgorjeti u crvenoljubičasti plamen. Profesorica i ja uspjeli smo dobiti dim, no ne i plamen. Molim Vas za savjet: kolike bi trebali uzeti mase aluminija, odnosno joda da bismo dobili optimalni rezultat? Uz pretpostavku da smo "pogodili" količine, a pokus nije uspio: što je moglo poći "po zlu"? I za kraj, ne mogu se oteti sumnji: s obzirom da se tijekom pokusa razvija znatna količina dima, neće li mi to Povjerenstvo zamjeriti (i da li ovaj pokus zahtjeva izvođenje u digestoru?). Na kraju, što Vi mislite o svemu tome: da li da pronađem adekvatniji pokus i odustanem od ovoga ili...? Vrijeme leti, a još "eksperimentiram". Molim Vas, ako ikako možete, da mi pomognete. Veliko hvala (pa makar i za uloženi trud za čitanje ovog podužeg pitanja!)!

Ime i prezime: Mario Šestan mario.setan@ka.hinet.hr

Prah aluminija je vjerojatno star te je dosta izoksidiran, a vjerojatno je i navukao puno vlage. Mogao bi reakcijsku posudu staviti na tacu i poklopiti ju staklenim zvonom da se pare ne šire po okolini. Pri radu s jodom valja biti vrlo oprezan jer jod sublimira te može dći u oči što je vrlo nezgodno. Maksimalne mjere opreza.
Ja bih radije radio s prahom cinka koji bih pomiješao s jodom i stavio u epruvetu, pričvršćenu klemom za stalak. Na stalak bih iznad epruvete stavio kolut klemu na nju, otvorom prema dolje, stavio veću tikvicu. Epruveta bi trebala otvorom sezati nekoliko centimetara u tikvicu. Onda u epruvetu dodaš par mL vode i promatraš. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr