Da li je moguće izračunati slijedeći zadatak bez podataka za molarni volumen: Kolika je prosječna relativna molekulska masa zraka ako je gustoća zraka 1,22 kg/m(kubnom) pri p=101,3kPa i temperaturi 15celzijevih stupnjeva? Bio bih vam zahvalan kada biste mi zadatak rjesili ili barem poslali rezultat.Unaprijed zahvalan.

Ime i prezime: Matija Čop matija10@net.hr

Matija, moguće je riješiti taj zadatak i bez uporabe molarnog volumena. Naime molarni volumen plina , kao što mu i ime kaže, je volumen plina koji, pri danim uvjetima, zauzima 1 mol jedinki plinovite faze. Pretpostavljeno je idealno ponašanje plina, tj., među jedinkama plina ne vladaju nikakve sile. Vrijednost molarnog volumena plina mijenja se promjenom tlaka ili temperature i možeš ju izračunati uporabom jednadžbe stanja idealnog plina,

pV = nRT,

gdje je p tlak, V volumen, n množina jedinki, T temperatura i R opća plinska konstanta čija vrijednost iznosi 8,314 J K-1 mol-1.

Vrijednost molarnog volumena plina koja je tebi poznata (najčešće spominjana u udžbenicima) od 22,414 L mol-1 je povezana s temperaturom od 0 oC i tlakom od 101 325 Pa.

Množina je omjer mase i molarne mase (u tvom slučaju molarna masa zraka je prosjek molarnih masa prema sastavu zraka). Uvrstiš li to u gornji izraz namjesto n dobiti ćeš:

pV = RT m/M.

Izraziš li iz tog izraza M dobiti ćeš:

M = RTm/pV

u kojem m/V možeš prepoznati kao gustoću plina. Sada još samo izrazi zadanu temperaturu u kelvinima, tlak u paskalima i gustoću u kilogramima po metru kubičnom i to je to. Nadam se da ćeš uspjeti.
Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr