Imam zadatak objasnit cijelom razredu pojam tvrdoće vode (uz pokus sa destiliranom vodom i sapunicom), te se nakon toga dovezati na sapune i deterdžente, pa ako imate neku literaturu ili kvalitetnu internet stranicu, lijepo bih molila da mi malo olakšate sve ovo skupa. Unaprijed Vam puno hvala Anja

Ime i prezime: anja martinec anja124@net.hr

Pogledao sam u jedini kemijski udžbenik za 4. razred srednje škole koji trenutno posjedujem (Sikirica, Korpar-Čolig, Školska Knjiga, 2004.) i na 4-5 stranica može se uz ono osnovno naći i par zgodnih detalja (obrati pažnju na pitanja na kraju poglavlja). Ako pronađeš neko starije izdanje, vjerujem da je to još bolje i detaljnije obrađeno (takav je trend po pitanju udžbenika, stariji udžbenici su uglavnom bolji).

Dalje, svakako ti preporučam nekoliko starijih odgovora autora Kristijana A. Kovača, recimo ovaj, ovaj, ili pak ovaj. Također je zanimljiv odgovor Ivana Halasza ovdje, a postoji i zgodan zadatak koji sam pred nešto godina rješavao na državnom natjecanju, autor je Nenad Judaš. Svakako pokušaj utipkati "sapun", "deterdžent" ili "detergent" u tražilicu e-škole, ima još zanimljivih odgovora.

Ako ti je to malo, posjeti englesku verziju Wikipedije i upiši "soap" ili "detergent" u tražilicu. Malo sam pogledao i zaista ima dosta podataka.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr