Što su zeoliti i na koji način zamjenjuju fosfate u deterdžentima? Pozdrav svima! Danijela

Ime i prezime: Danijela Vincetić danijela.vincetic@vk.hinet.hr

 


Zeoliti su alumosilikati s pravilnom anionskom rešetkom i dobro definiranim kanalima i kavezima u koje su uklopljeni mobilni kationi ili neutralne molekule (Na+, K+, Mg+, Ca+, Sr+, voda, male organske molekule...) i koji se mogu lako zamjeniti ili potpuno ukloniti.
Danas je poznato oko 200 vrsta zeolita, od toga četrdesetak prirodnih. Tek mali broj njih zasad ima komercijalno značenje, ali im je zato uporaba mnogostruka i raznolika zbog njihovih absorpcijskih, ionsko-izmjenjivačkih, katalitičkih i geometrijskih svojstava.

Kako to da ih ima u deterđentima? Jer imaju svojstvo ionskih izmjenjivača. Zeoliti koji se dodaju u sredstva za pranje su natrijevi spojevi (npr. zeoliti Na-A, Na-X). Kalcijevi i magnezijevi ioni (i drugi kationi, ali ovi su najvažniji) prelaze u strukturu zeolita, a oslobađaju se natrijevi. Time se rješavaju dva problema. Ne stvara se kamenac na grijačima i mjestima gdje voda isparava (kamenac je po sastavu kalcijev karbonat) i ne moraju se koristiti fosfati za pranje, nego druga sredstva koja s kalcijevim i magnezijevim ionima ne stvaraju netopljive soli.

Pozdrav, Danijela, i javi se opet.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija