Lijepo Vas molim odgovor na sljedeća pitanja: a) kromatografija na papiru b) tankoslojna kromatografija c) kromatografija na papiru kružna d) sinteza org.spoja (benzen)

Ime i prezime: Marijan Kolak marijan.kolak@hrsume.hr

a)
Možeš pogledati članak u Bulletin on Narcotics gdje kromatografijom na papiru određuju droge. Princip i kromatograf su slični tankoslojnoj kromatografiji. Razdvajanje se zbiva na papiru donjim rubom uronjenim u otapalo ili smjesu otapala koje se kapilarnim silama uspinje i nosi uzorak.

b)
Tankoslojna se kromatografija spominje u jednom prijašnjem odgovoru i u dva mini projekta: Izolacija i dokazivanje pigmenata u crvenoj paprici i Tankoslojna kromatografija ß-diketonata Fe(III) i Cu(II) iona.

c)
Razlikuje se od obične kromatografije na papiru po tome što papir stoji vodoravno, a na sredinu se nanose uzorak i mobilna faza koja nosi komponente uzorka kružno od centra prema van (u obliku koncentričnih kružnica).

d)
Ni ovo gore nisu bila prava pitanja, ali doista ne znam što misliš pod ‘sinteza org.spoja (benzen)’. Ako te zanima npr. industrijska sinteza benzena, trebao si tako i napisati.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr