Možete li mi reći što je to ekstrakcija i kromatografija? Unaprijed se zahvaljujem.

Ime i prezime: Ivana Jurak sjurak@net4u.hr

Ekstrakcija je metoda odvajanja čistih tvari iz smjese koja se zasniva na različitoj topljivosti te tvari u različitim otapalima (koja se ne miješaju). Ako su otapala u kontaktu tvar prelazi u otapalo u kojem mu je topljivost veća.
Primjer. Mnogi biološki aktivni spojevi prisutni u biljkama su dobro topljivi u nepolarnim organskim otapalima poput etera i kloroforma. Ali sok iz samljevene biljke je vodena otopina. Ako se on pomiješa s eterom (CH3CH2OCH2CH3) i ostavi da se smiri odijelit će se dva sloja, vodeni i iznad njega lakši eter s otopljenim traženim spojevima.

Kromatografija podsjeća na ekstrakciju utoliko što se ta metoda zasniva na razdjeljivanju između dvije faze. Međutim, jedna faza (stacionarna) miruje u kromatografskoj koloni dok druga (mobilna) nosi uzorak preko nje. Tvari koje odjeljujemo nemaju jednaku pokretljivost u stacionarnu fazu pa iz kolone izlaze jedna po jedna. Mobilna faza može biti tekuća, plinovita ili superkritična tekućina (zagrijana iznad kritične temperature uz visok tlak pa ima svojstva i plina i tekućine), dok je stacionarna faza tekuća, čvrsta ili gel (tekućina u porama polimera). Odjeljivanje može bazirano na različitoj topljivosti, adsorpciji, ionskoj izmjeni ili veličini molekula pojedinih sastojaka smjese.
Primjer. Vrlo jednostavna kromatografska tehnika je tankoslojna kromatografija koja se često koristi u laboratoriju za brzu (odoka) analizu reakcijske smjese. Ovdje je stacionarna faza tanki premaz nekog adsorbensa na pločici. Uzmimo da imaš smjesu propanola (CH3CH2CH2CH2OH) i heksanola (CH3CH2CH2CH2CH2CH2OH) otopljenu u kloroformu. Kapneš li malo te otopine na staklenu pločicu sa slojem silikagela (polarni adsorbens - hidratizirani silicijev dioksid) i uroniš donji rub u kloroform počet će otapalo putovati difuzijom gore preko pločice. No pojedini sastojci neće putovati istom brzinom, nego će se početi odjeljivati jer se propanol jače veže uz silikagel i sporije putuje.
Pogledaj i na e-školi pod mini projektima: www.autoteka.com/eskola/kem/index3.php3

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr