Hello! Pročitala sam da je energija ionizacije Be i Mg veća od one Al i S, a energija ionizacije N i F veća od one O i S. S obzirom na pravilo porasta energije ionizacije kroz skupinu, malo sam zbunjena. Zašto se te energije razlikuju od pravila? I još nešto: kovalentna veza - negdje sam čula da ako je razlika elektronegativnosti 1,9 da je to kovalentna veza s ionskim karakterom, a onda mi je opet netko rekao da se ta teorija više ne primjenjuje i da sada naprosto pišem ionska (ako je metal i nemetal) ili kovalentna (nemetali). Voljela bih da mi razjasnite što je na kraju istina.

Ime i prezime: Nina Gregl deepblueocean13@yahoo.com

 


Tvoje prvo pitanje mi nije jasno. Elementi čije energije ionizacije uspoređuješ se niti ne nalaze u istoj skupini. Općenito u periodičnom sustavu energija ionizacije raste u jednoj periodi s povećanjem atomskog broja (slijeva na desno). U skupini ('stupcu') energija ionizacije pada s povećanjem atomskog broj. Oba pravila imaju mnogo iznimaka pa ih se ne treba strogo držati. Da bismo sigurnije predvidjeli (i opet ne 100 % sigurno) odnos energija ionizacije između dva elementa treba znati više o elektronskoj strukturi atoma.

Istina je da u nekim knjigama piše da je kemijska veza između metala i nemetala ionska, a između dva nemetala kovalentna. To jednostavno nije točno. Ako u spoju nađemo ione suprotnog naboja povezane elektrostatskim silama, govorimo o ionskom spoju. Ako atomi dijele elektronske parove, radi se o kovalentnoj vezi. U amonijevu nitratu su ioni bez metala - NH4+NO3-. Tetraetilolovo, Pb(C2H5)4 je tipični kovalentni spoj. Puno postavljenih pitanja na E-školi tiču se strukture berilijeva klorida, još jednog kovalentnog spoja kovalentnog spoja metala i nemetala.
Kovalentna i ionska veza samo su dvije krajnosti u beskrajnom spektru. Većina kemijskih veza je negdje između. Hoćemo li uzeti kao granicu između krajnosti razliku elektronegativnosti od 1,9 ili 1,7 ili možda 1,6 i nije toliko važno.
Evo još nekoliko s ovime povezanih odgovora, Marka, Nenada i @@.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija