kako prepoznati kovalentnu vezu

Ime i prezime: ivana radovčić ivana.radovcic@public.CARNet.hr

 


Veze između dva atoma nemetala, atoma nemetala i atoma polumetala te dva atoma polumetala u pravilu su kovalentne veze.
Veze između nemetala i metala u pravilu su ionske.

Ipak, ne smije se zaboraviti da su ionska i kovalentna veza zapravo dva ekstrema u cijelom nizu različito polarnih veza (polarizaciju veze tumačimo različitom elektronegativnošću elemenata) te govorimo o kovalentnim vezema s različitim udjelom ionskoga karaktera (kako su polarnije to većim) i ionskim vezama s različitim udjelom kovalentnog karaktera.

U molekuli HCl-a atomi su povezani kovalentnom vezom, no prema svojstvima klorovodika očito je da su molekule vrlo polarne. Stoga kažemo da je veza kovalentna s velikim udjelom ionskog karaktera.

Linus Pauling predložio je da one veze koje su ostvarene između dva atoma čija je razlika elektronegativnosti veća od 1,9 (prema njegovoj skali) smatramo ionskima, a one druge kovalentnima.

Podjela spojeva na ionske i kovalentne nije (i ne smije) biti kruta, a dubljim razumijevanjem naravi kemijske veze postaje i nepotrebna. (Iz ovog ne može slijediti zaključak da to onda ne treba učiti! :))

Polarnost neke veze u molekuli također jako ovisi o susjedstvu same molekule. Molekule klorovodika u polarnom mediju, recimo vodi, toliko se polariziraju da nastaju ioni. U nepolarnom mediju, recimo benzenu, njihova polarnost biti će smanjena usporedi li ju se s polarnošću u tekućoj fazi klorovodika.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija