Trebala bih što više podataka o celofanu? Puno je pomogao odgovor o celulozi, no to zasigurno nije sve. Dakle, celofan??? Hvala!

Ime i prezime: Ivana Grgić elizabeta@net.hr

Celofan se dobiva iz viskoze, kao i viskozna svila. Razlika je u tome što se viskoza u kiselu kupku za regeneriranje propušta kroz uski prorez pa ne nastaje nit, već tanja ili deblja folija. Proces ipak nije tako jednostavan jer je izumitelju celofana, švicarcu J. A. Brandenbergeru trebalo desetak godina da izradi stroj koji bi to omogućio. Uspio je 1908. godine, a 1927. stručnjaci kompanije Du Pont učinili su celofan vodonepropusnim. Celofan ima svakovrsnu primjenu: filmovi, folije, membrane, vrpce (bezbojne samoljepljive)... Zbog načina na koji se izrađuje, u celofanu se molekule celuloze protežu uglavnom u jednom pravcu (paralelno sa smjerom prtiskivanja). Zbog toga je optički anizotropan pa se upotrebljava u uređajima koji rade s polariziranom svjetlošću.
@@

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr