viskozna svila - gdje i kako nastaje i čemu služi?

Ime i prezime: Andrea Strnić ivan.strnic@zg.htnet.hr

 


Celuloza je najrašireniji polisaharid u prirodi i izvanreno važan polimer kojega čovjek koristi kroz cijelu povijest iako rijetko relativno čistu celulozu. Celuloza je netopljiva u vodi, vrlo čvrsta i elastična, blage kiseline i lužine ne utječu na celulozu i mikroorganizmi ju teško razgrađuju. Upotrebljivost celuloze bila bi još veća kad bi ju se moglo obrađivati poput sintetičkih polimernih materijala, dakle lijevati, prešati, valjati, protiskivati, ubrizgavati...
Više metoda obrade celuloze kreće od prevođenja celuloze u topljive derivate, oblikovanju i regeneriranju natrag u celulozu. Od tih metoda najvažnija je ona koja ide preko viskoze kao međuprodukta, poznata još s kraja 19. stoljeća.
Viskozni postupak, ukratko:
1. Celulozu (dobivenu iz drveta, starog papira, pamuka...) se tretira natrijevom lužinom. Dio hidroksilnih skupina celuloze disocira (R predstavlja glavni lanac molekule celuloze):
ROH + OH- -> RO- + H2O
nastaje natrijeva sol celuloze.
2. U jako lužnatoj sredini celulozu oksidira kisik iz zraka. Djelomično se razgrađuju i skraćuju molekule celuloze (na polovinu ili trećinu prvobitne duljine).
3. Još uvijek u lužnatom, u suspenziju se uvodi ugljikov disulfid. Dio alkoksi skupina preveden je u ksantatne (natrijeva celulozni ksantat)
RO- + CS2 -> ROCS2-
4. Otopina celuloznog ksantata u natrijevoj lužini je narančastožuta (zbog nusreakcija ugljikova disulfida) viskozna (zbog nešto kraćih lanaca celuloze) tekućina slična medu, nazvana viskoza.
5. Viskoza se kroz sapnice protiskuje u kupku za očvršćivanje. Najvažniji je sastojak kupke kiselina koja regenerira celulozu:
ROCS2- + H+ -> ROH + CS2
Ovisno o obliku sapnica nastat će niti (viskozna svila ili rayon) ili folija (celofan). Viskozna svila po nekim je svojstvima dosta slična pamuku (na kraju, otprilike su istoga kemijskog sastava). Od tih se vlakana izrađuju tkanine za odjevne predmete, posteljina, zavjese..., a posebno proizvedena viskozna svila koristi se u proizvodnji guma za kotače, aeronautici i sl.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija