Trebam pomoć u rješavanju ovih zadataka! 1.Neki prsten ima 1,5 karata. Izračunaj broj atoma ugljika; duljinu lanca kojeg bismo dobili nizanjem izračunatog broja atoma ugljika s polumjerom 91 pikometar. 2. Izračunaj broj natrijevih iona te broj sulfatnih iona u uzorku natrijeva sulfata mase 3,24 grama Unaprijed hvala!

Ime i prezime: ivana vidmar zeljko.vidmar@ri.htnet.hr

Prvo bih napisao nešto o karatu. Postoje dva značenja karata. Karat može biti mjera za čistoću plemenitih kovina (na to mislimo kad kažemo da je zlato 18-karatno). Karat može isto tako biti mjera za masu dragog kamenja. Danas se najviše koristi metrički karat (znak k) koji odgovara masi od točno 0,2 grama. Tako dijamant (znamo da je dijamant jer se spominje ugljik) iz zadatka ima masu 0,30 grama.

Idemo dalje. Ivana, da te podsjetim: broj jedinki (što god definiramo kao jedinke - atomi, molekule, njihovi dijelovi ili višekratnici, fotoni, elektroni, ...) proporcionalan je njihovoj množini (količini), a konstanta proporcionalnosti je Avogadrova konstanta i iznosi 6,022·1023 mol-1. Množina i nije ništa drugo do način izražavanja brojnosti jedinki. Zato vidi prispodobu o gajbama, a tamo je opisan i postupak kojim ćeš doći do rješenja. Duljinu lanca lako ćeš izračunati kad jednom znaš broj atoma.
Pažljivo pročitaj dio u svom udžbeniku koji opisuje količinu tvari, Avogadrov broj i konstantu, molarnu masu. Želiš li više saznati, pogledaj u enciklopedijama ili leksikonima, a ovdje ću navesti dvije vrlo zgodne knjige:
T. Cvitaš, N. Kallay, Fizičke veličine i jedinice Međunarodnog sustava, Hrvatsko kemijsko društvo, Zagreb, 1975. i Školska knjiga, Zagreb, 1980.
K. Ražnjević, Fizikalne veličine i mjerne jedinice Međunarodnog sustava (SI), Znanje, Zagreb, 1985.
Možeš posjetiti Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo koji se između ostalog brine o upotrebi mjernih jedinica u Hrvatskoj.
i Système International d’ Unités.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr