Molim vas:1.Odredite relativnu molekulsku masu kalcijeva sulfata dihidrata 2.Izračunajte brojnost molekula sumporovodika u 5g uzorka. unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Andrej Prošev igor.prosev@ck.tel.hr

(1) Relativnu molekulsku masu CaSO4 · 2 H2O izračunat ćeš tako da zbrojiš relativne atomske mase svih atoma koji čine navedenu formulsku jedinku, a to su jedan atom kalcija, jedan atoma sumpora, šest atoma kisika (četiri iz sulfatnog aniona i dva iz dvije molekule kristalne vode) i četiri atoma vodika (po dva u svakoj molekuli kristalne vode).

Zapisano u obliku jednadžbe, to izgleda ovako:

Mr(CaSO4 · 2 H2O) = Ar(Ca) + Ar(S) + 6·Ar(O) + 4·Ar(H).

Sada trebaš uvrstiti relativne atomske mase. Njih ćeš pronaći u periodnom sustavu elemenata. Uvrsti ih u jednadžbu, zbroji i zadatak je riješen.

(2) Najprije ćeš iz mase sumporovodika izračunati njegovu množinu prema formuli

n(H2S) = m(H2S) / M(H2S).

Masa sumporovodika je zadana i iznosi 5 g, a za izračunavanje molarne mase morat ćeš opet zaviriti u periodni sustav elemenata: izračunaš relativnu molekulsku masu i dopišeš g/mol.

Sada smo izračunali množinu. Kako ćemo iz nje izračunati brojnost molekula? Isto onako kako bismo izračunali brojnost pivskih boca iz množine gajbi piva: broj gajbi pomnožili bismo s brojem boca u jednoj gajbi, pa ćemo dakle brojnost molekula H2S dobiti tako da množinu H2S pomnožimo s brojem molekula u jednom molu. Broj boca piva u jednoj gajbi iznosi 20 i nema neko posebno ime, a broj molekula u jednom molu iznosi (približno) 602 200 000 000 000 000 000 000 i zove se Avogadrov broj. Budući da je jako velik, zgodnije ga je pisati kao 6,022·1023. Nadam se da je sada jasnije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr