back

Istraživanje mogućnosti recikliranja istrošenih baterijskih uložaka

Mentor: dr. sc. Ernest Meštrović
ernest@chem.pmf.hr
Mentor iz škole:
Učenici:

Zašto izvoditi ovaj mini-projekt?

Vjerojatno ste mnogo puta odbacili istrošeni baterijski uložak u za to predviđen kontejner (na sreću sviju nas) ili ga bacili u kantu za smeće s ostalim otpadom (na našu žalost). Od kojih se spojeva baterijski ulošci sastoje, u kojoj mjeri su opasni po okoliš, kao i način njihovog ponovnog iskorištavanja, možete saznati družeći se sa nama. Pokušajte iznaći nove metode za odvajanje i dobivanje korisnih spojeva iz otpada. Naraštaji koji dolaze biti će vaši dužnici.

Uvod

Ekološki problemi današnjice mogu se razumjeti u sve većem iscrpljivanju prirodnih sirovina (fosilnih goriva, pitke vode, ruda, kvalitetnog poljoprivrednog tla) i sve većem opterećivanjem prirodnih voda i oceana, atmosfere i tla otpacima industrijske proizvodnje. Otpad je proizvod ljudske djelatnosti pa je i povijest gospodarenja s otpadom stara koliko i čovječanstvo. Sve do nedavno otpad se nije smatrao većim problemom, ali naglim porastom industrijske proizvodnje količine otpada porasle su do razmjera kad se više ne može ignorirati.

Tradicionalni pristup proizvodnji zanemaruje ili ignorira mnoge posljedice proizvodnih djelovanja na okoliš. Jedna od važnih nastalih posljedica je zanemarivanje odgovora na pitanje što činiti s proizvodom nakon uporabe. Nadasve su za okoliš opasni proizvodi koji daju u vodi topive tvari. Interakcija tako prisutnih spojeva s ekosustavom u najvećoj mjeri je nepoznata. Jedan od osnovnih argumenata koji je prisutan pri pokušaju organizacije prikupljanja i recikliranja određene vrste otpada je ekonomska isplativost i kvaliteta dobivenog materijala.

 

Pretraživanjem literature ustanoviti koje sve vrste baterijskih uložaka postoje, kakva im je konstrukcija te koje spojeve sadrže.
Ustanoviti do kojih procesa dolazi tijekom korištenja tj. pretvaranje kemijske energije u električnu, te koji spojevi nastaju na taj način.
Predložiti metode za odvajanje spojeva koji preostaju u istrošenom baterijskom ulošku.
Načiniti pokuse kojima se odvajaju sastojci.
Izmjeriti dobivene količine recikliranih spojeva i odrediti njihovu čistoću.
Obraditi i publicirati dobivene podatke.


 

  1. Herak, Kušec, Marković, Petreski, Škorić i Galas:
    Osnove fizikalne kemije,
    Školska knjiga Zagreb 1993

ponuđeni
projekt

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija