Zašto bjelančevine nazivamo polimernim molekulama?

Ime i prezime: Dora Kamenečki dkameneki4@gmail.com

Bjelančevine zovemo polimerima iz vrlo jednostavnog razloga: one to jesu. Općenito, polimerna je svaka molekula velike relativne molekulske mase (neprecizno rečeno, ali u praksi sasvim dobro prolazi), a koja je sastoji od dijelova koji se mogu izvesti iz molekula malih molekulskih masa. Drugim riječima, ako je molekula ogromna i ako u njoj možeš prepoznate komade koji potječu od malih molekula, onda za nju možeš reći da je polimerna. Kod bjelančevina su te male molekule aminokiseline, a to što dijelovi (meri) nisu uvijek isti nije bitno. Homopolimeri su samo posebna skupina polimera, znanost poznaje i takvih koji se sastoje od po dva različita mera (jedinke), kao i one gdje različitih mera ima više. Priroda je, naravno, potjerala stvari do ekstrema pa radi s polimerima od dvadeset različitih mera.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr