Pozdrav! Trebala bih malu pomoc. Danas smo imali test iz kemije i zadatak je bilo odrediti je li gorenje svijece egzotermna ili endotermna promjena i je li to kemijska ili fizikalna promjena. Ja sam napisala da je to kemijska promjena jer se prilikom gorenja svijece oslobadja ugljikov dioksid kao nova tvar. Napisala sam da je to endotermna jer sam razmisljala u smjeru da su samo plamen i onaj "fitilj" koji gori sustav i tom se slucaju temperatura sustava prilikom reakcije povecava. Zanima me - je li to tocno? Hvala :)

Ime i prezime: Marija marija.gegic@gmail.com

Prvi tvoj zaključak je ispravan, budući da još nitko nije našao ugljikov dioksid u svijeći koja nije izgorjela, a niti parafin ili vosak u plinu koji se gorenjem oslobađa. Nastanak novih tvari nepobitno ukazuje na kemijske promjene.
U drugom si zaključku stvari okrenula naopako. Endotermnost ili egzotermnost promjene lakše je procijeniti po tomu što se događa bliskoj okolini sustava koji promatraš. Ako se okolina grije, sustav očito tu energiju gubi pa je promjena koja se u njemu zbiva egzotermna. Isto tako, ako se okolina hladi, sustav je tu energiju očito upio pa je promjena endotermna. Kako se na plamenu svijeće sasvim lijepo može opeći prste, rekao bih ipak da je gorenje egzotermno.
Iako te to ovaj put navelo na krivi zaključak, pohvalno je da si umjesto učenja stvarî napamet odabrala razmišljanje. Dugoročno je to daleko korisnija strategija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr