Ime i prezime: Petar Premelić

Uvođenjem propina u bromnu vodu prvo ćeš dobiti cis-1,2-dibrompropen, a zatim 1,1,2,2-tetrabrompropan:

C3H4 + Br2 → C3H4Br2

C3H4Br2 + Br2 → C3H4Br4

Kako se računaju maseni udjeli, opisao sam već ovdje, a druge odgovore na tu temu možeš naći pomoću tražilice.

Kalcijev acetat možeš dobiti otapanjem kalcijevog oksida, kalcijevog hidroksida ili kalcijevog karbonata u octenoj kiselini. Jedan produkt je očit, a nusprodukti će redom biti voda, još vode te voda i ugljikov dioksid.

Pitanja o mastima i uljima te njihovim nastajanjima i razlaganjima među najčešćima su ovdje. Ovaj odgovor bi ti mogao biti od koristi, a tražilica i više.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr