Može li se za hidratizirano vapno reći da je to Ca(OH)2 pošto ima velik maseni udio u hidratiziranom vapnu.Na jednoj stranici o hidratiziranom vapnu piše da sadrži oko 80% CaO,I NEKIH DRUGIH spojeva ,a gdje je u svemu tu Ca(OH)2.Objasnite mi Hvala!

Ime i prezime: Anđela Pavić andela200697@net.hr

Tehničke kemikalije imaju različitu primjenu od onih koje se proizvode za laboratorijsku uporabu i nije uvijek nužno da budu čiste. Štoviše, često dodaci budu vro bitni za primjenjivost tih kemikalija. U slučaju vapna više mi se čini da je stvar u proizvodnji, budući da bi uklanjanje željezovih i magnezijevog oksida koji su dobar dio nečistoća bilo preskupo, a vjerojatno i beskorisno. Kad kreneš od neke prirodne sirovine, gotovo je redovit slučaj da radiš s nekakvom smjesom, a kod nekih skupljih tvari često rude imaju i manje od postotka onoga što se stvarno vadi, dok se sve ostalo smatra nečistoćom.
Što se tiče one brojke, malo mi je čudna jer po njoj vapno nije potpuno hidratirano. Hipotetski maseni udio kalcijevog oksida u čistom kalcijevom hidroksidu bio bi oko 75%, a kad se tomu dodaju još nečistoće, ispada da ga ima puno previše, što će reći da je spomenuto vapno tek djelomično gašeno. Drugim riječima, ono što se prodaje vjerojatno je smjesa kalcijevog oksida i hidroksida te još nekolicine spojeva. Pojmom "neki drugi spojevi" vjerojatno se htjelo reći da proizvođači ne znaju čega još tu ima ili barem da smatraju takav podatak nebitnim. To je i razumljivo jer vapno ne služi laboratorijskoj sintezi, već građevinarstvu. Bitna su svojstva, a sastav tek u onoj mjeri u kojoj pridonosi svojstvima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr