Pozdrav, već sam vam poslao pitanje u vezi ekstrakcije klorofila. I napravio sam pokus i sada me još nešto zanima. Kada alkoholnoj otopini klorofila dodam nekoliko kapi NaOH (koncentracije 2 mol/dm3) otopina postane narančasta. Što se tu točno dogodilo?? Hvala

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Na pamet mi padaju dvije stvari koje se mogu dogoditi. Jedna je da se klorofil ponaša kao kiselina i negdje se deprotonira, ali to mi se baš ne čini pretjerano vjerojatnim jer u strukturi klorofila ne vidim naročito kiselih vodikovih atoma. Druga mogućnost je da se zaluživanjem raspadne kompleks magnezija i klorinskog prstena te da je spoj koji ostane narančaste boje. U potonjem slučaju, možda bi moglo nastati i kakvo zamućenje jer bi magnezijev hidroksid trebao biti prilično slabo topljiv u etanolu.
To, naravno, nisu sve mogućnosti. Zamislivo je čak i to da se hidroksidna skupina koordinira na magnezijev atom ili da se formira kompleks s natrijem, ali ona s raspadom kompleksa mi se čini nekako najsmislenijom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr