1.oxidacija i redukcija acetlaldehida (ukratko).kekulova 2.struktura benzola(kolika je duzina svih C-C veza u benzolu), 3.izracunati Ph rastvora koji pokazuje vodeni rastvor nastao rastvaranjem 0.01mol (10^-2)natrijumhidroxida u 1 dm^3 rastvora pod prdpostavkom potpune disocijacije??? 4.izvedi najednostavniju formulu spoja koji sadrzi 75%C i 25%H????

Ime i prezime: mirha licina mirhica52@hotmail.com

1. Oksidacijom acetaldehida nastaje octena kiselina, a redukcijom etanol.

2. Duljina jedne veze C—C u benzenu iznosi 140 pm. Kolika je duljina svih šest, sad ćeš lako moći izračunati. Kekuléova strukturna formula benzena upravo je ona koju se danas najčešće crta, s tri dvostruke veze.

3. Potpuna disocijacija natrijevog hidroksida u vodenoj otopini bliža je stvarnosti negoli pretpostavci. Vrijednost pH otopine opisane u zadatku trebala bi biti 12.

4. Kako nije precizirano koji su udjeli u pitanju, odlučit ću se za jednostavniju opciju tj. množinske odnosno brojevne udjele. Empirijska formula takvog spoja bila bi C4H, a najjednostavniji spoj tog sastava bio bi oktatetrain, C8H2.

Ako slučajno na nešto nisam odgovorio kako si zamislila, to je zacijelo jer nisam najbolje razumio pitanja. Upotreba rečenica mogla bi biti dobrim lijekom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr