Pozdrav. Dobio sam zadatak da napravim projekt iz kemije po izboru. Ja bih radio ekstrakciju klorofila iz listova špinata pomoću etanola. Znači, natopio bih listove špinata u etanol i time dobio alkoholnu otopinu klorofila. Mene zapravo zanima da li je iz te alkoholne otopine moguće dobiti klorofil kao krutinu. Ne mogu ga upariti pošto se klorofil raspada pri višim temperaturama pa bih vas molio da mi pomognete. Hvala puno unaprijed.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Uprkos tomu što si neke pokuse već izveo, proslijedit ću ti par sugestija koje skupih okolo. Korisno je listove prije ekstrakcije osušiti i sitno nasjeckati tako da ekstrakcija ide što brže, a i da u otapalu završi što manje vode. Iza toga je korisno otopinu profiltrirati kroz kakav gušći filter da se riješiš što više nečistoća što ostanu od raskomadanih stanica.
Kristale klorofila je moguće dobiti, pa čak im i difrakcijskim metodama odrediti kristalnu strukturu, ali treba računati na to da on nije čista tvar, već obično smjesa barem dvije (klorofili a i b) te da nevoljko pravi kristale, budući da mu pola molekule odlazi na ugljikovodični lanac (to dosta smeta jer planarni dio bitno lakše kristalizira od ugljikovodičnog koji može poprimiti gomilu konformacija). U svakom slučaju, pripraviš li bistru i čistu alkoholnu otopinu, trebaš samo ostaviti čašu s otopinom na razmjerno toplom mjestu i poklopiti nečim tako da alkohol može hlapiti, a da ne upada previše prašine. Ako je klorofil dominantna otopljena tvar, trebao bi dobiti nekakvu krutinu. Uparavanje zagrijavanjem nije potrebno jer će etanol ionako ishlapiti nakon nekoliko dana.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr