Da, mislim da jeste krivo shvatili. Samo mi treba slika da vidim kako bi to izgledalo jer i da hoću, nebi mogla podvaliti sliku jer sam radila u laboratoriju sa mentoricom i vidjela je da nema promjene boje što znači pak da nema žive u toj ribi. Ja sam uzela pastrvu, a to je jedna od najčišćih riba, pije najčišćuu vodu tako da nije ni čudno što se boja nije promijenila. Znači, ne želim podvaliti sliku ili nešto, samo bi htjela vidjeti kakva je promjena. A da ponovno napravim pokus, nemam vremena. U ponedjeljak je zadnji dan i više ne idem u školu, a kako treba ostati to 24 sata, nemam vremena za novi pokus. Da, nisam spoemnula da sam ditizon otopila u kloroformu. I bio je tamno crven, a boja se znači nije promijenila. Pozdrav i hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Kristina Šošić ks92@net.hr

 


Moram priznati da mi i dalje ne pada na pamet ništa osim da se ditizonu doda žive. Prilično sam siguran da ne treba čekati cijeli dan za reakciju jer se onda ditizon ne bi mogao koristiti za spektrometrijska određivanja količine žive. U tvojem pokusu dugotrajno namakanje u kloroformu vjerojatno je služilo tomu da se sva eventualno prisutna živa stigne izlučiti iz pastrvinog masnog tkiva. K tomu, živa u živim bićima obično bude metilirana, što sigurno ne ide na ruku stvaranju spoja s ditizonom.
Ako dodaš reagensu neki enorganski živin spoj, vjerojatno će reakcija biti trenutna tako da ti za prikaz pozitivne reakcije ne bi trebalo više od pola sata, skupa s pranjem suđa poslije. Poradi toga, mislim da još uvijek stigneš i samostalno napraviti sliku kako bi to izgledalo da je pastrva rasla u zagađenoj vodi (inače ne bih dao ruku u vatru da su i pastrva i voda savršeno bezživne, ali ako eksperiment pokazuje da jesu, treba mu se povinovati).
Koliko mi je poznato, u laboratoriju u kojem radim ditizona nema, a za pripravu bi mi vjerojatno trebao cijeli dan, s tim da nemam ni fenilhidrazina koji treba za sintezu. Ne znam kakva je situacija u drugim laboratorijima na fakultetu, ali čini mi se jednostavnijim da iskoristiš taj zadnji (ili još današnji) dan da napraviš tu sliku. Potencijalni problem je ako u laboratoriju u kojem si radila nema živinih spojeva. U tom slučaju, javi se opet pa da smislimo gdje naći nešto što sadrži živu, a da ne moraš žrtvovati termometar. Također, bit će korisno ako kloroformnoj otopini ditizona dodaš vodenu otopinu živinog spoja (i dalje navijam za živin(II) nitrat) jer anorganski živini spojevi u kloroformu vjerojatno nisu odveć topljivi. Par kapi vode vjerojatno neće bitno utjecati na boju ditizona.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija