Pozdrav. Radim završni rad na temu živa kao otrov i imam za pokus napraviti sljedeće: uzeti masno tkivo iz ribe i stavit u ditizonu na 24 sata. trebala bi se promijeniti boja sto znaci da ima žive u ribi. iz crvene prijeći u drugu boju. Meni treba ta druga boja koju nisam dobila. pa može slika ??

Ime i prezime: Kristina Šošić ks92@net.hr

Bojim se da si potpuno krivo shvatila koncept istraživanja i eksperimenta. Tvoj zadatak bio je provjeriti ima li u masnom tkivu ribe tragova žive, a ne pokazati da ima (u suprotnom proslijedi pokude osobi koja ti je tako naložila). Ako je reakcija pozitivna, možeš lako zaključiti da je ima, a ako nije, onda bi bilo upravo pogrešno smišljati način da pokažeš da ipak ima. Lažiranje rezultatâ spada u najgore stvari koje se u istraživačkom radu mogu počiniti, gore čak i od prepisivanja.

Jedino što mogu predložiti je preispitivanje metode i ponavljanje eksperimenta. Za početak, gledao sam malo po literaturi kako su uopće obojeni ditizon i njegovi kompleksi sa živom. Ovdje tako piše da je ditizon spoj zelene boje te da sa živom daje narančasti kompleks. Također piše da se otopina ditizona treba koristiti svježa, a sam ditizon mora čuvati u mraku. Dvadesetičetirisatno namakanje mi nekako nije u skladu s tim zahtjevima, ali moguće je da se ditizon ipak ne raspada tako brzo da ne bi bilo nikakve reakcije. Također nisam bio dojma da reakcija ide tako sporo. Ako je stvar u sporom prelasku žive iz masnog tkiva u vodenu otopinu, možda bi se to moglo ubrzati dodatkom kloroforma ili acetona.
Naravno, ako opet rezultat ispadne negativnim, ne bih isključio da u toj ribi stvarno nema žive u ovom metodom detektabilnim količinama. Stoga možeš izvesti i dodatni pokus u kojem ćeš reagensu dodati nekog živinog spoja (npr. živinog(II) nitrata) i vidjeti ima li reakcije kad bi je moralo biti, čime će se provjeriti u kakvom ti je stanju reagens odnosno funkcionira li metoda uopće. Ovisno o ishodu, može se zaključiti da žive u ribi ima ili nema, ali i postaviti nova pitanja i doći do novih eksperimenata i tako dok ne budeš nešto mogla sigurno zaključiti. Čak i ako na kraju zaključiš da nisi našla ništa, to će biti bolje nego da podvališ lažnu sliku i isto takav zaključak.

Ako sam te kojim slučajem krivo shvatio, i ti zapravo samo trebaš sliku kako bi se vidjelo kako bi to bilo kad bi u ribi bilo žive, molim za izvinjenje radi zgražanja nad nepostojećim te ponovno upućujem da radi dobivanja odgovarajuće slike jednostavno dodaš žive reagensu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr