Poštovani, molim Vas za naputak (i formulu) kako od 38 %-tne otopine klovorvodika dobiti 25%-tnu otopinu? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: ana juric ajuric15@gmail.com

Formulu koja koristi kod izračunâ za razređivanje koncentriranih otopina dao sam ovdje, a koristit će ti i podatak da se približna gustoća klorovodične kiseline, izražena u gramima po mililitru, može dobiti iz masenog udjela tako da se isti prepolovi i pribroji jedinici (npr. ako je maseni udio klorovodika 30%, gustoća otopine je približno 1,15 g cm−3). Umjesto približnih, možeš koristiti i stvarne brojke: gustoća 38%-tne klorovodične kiseline iznosi 1,1885 g cm−3, a 25%-tne 1,1238 g cm−3.
Ako ti se pak ne dâ računati, možeš jednostavno uzeti da za litru 25%-tne klorovodične kiseline treba razrijediti 0,622 L 38%-tne kiseline s 0,387 L vode. Kod samog razređivanja treba imati na umu da se to sasvim lijepo zagrije pa je koristan određen oprez.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr