kako je d.i.mendeljejev mogao predvidjeti da postoji još kem.elemenata i ostavivši prostor u svojoj tablici?

Ime i prezime: marko galović ljubica.galovic@sk.hinet.hr

Na tvoje je pitanje dijelom i mnogo opširnije odgovorio mr. Judaš u jednom ne tako davnom odgovoru. Pođi malo unatrag pa pogledaj.

Ovdje samo koja napomena.

Mogao je to učiniti Dmitrij Ivanovič jer je kao vrstan kemičar poznavao mnoga svojstva mnogih elemenata i njihovih spojeva, pa je onda osebujnom kemijskom kombinatorikom pretpostavljao koji element kojem više nalikuje i kako će mu blizu i gdje točno biti u njegovoj tablici elemenata poredanih po periodičnosti kemijskih svojstava. Zapravo, najveće postignuće Dmitrijevo, ili bolje, postignuće za koje je trebala najveća hrabrost, bilo je predviđanje praznina između već smještenih elemenata i odgonetavanje svojstava potencijalnih kandidata koji bi te praznine popunili, jer, kako je naglašeno, ta svojstva mogao je Dmitrij Ivanovič iščitati jedino iz svojstava već poznatih kemijskih elemenata i njihovih spojeva, a za što je trebalo znati hrpu toga i imati nos psa tragača - a Dmitrij ga je imao; još za života mu otkriveni su neki od njegovih kandidata.

Još samo nešto o prezimenu Dmitrijevom, čini se da smo ga donedavno, a još uvijek je to nenadiđeno, pogrešno čitali, prema germanskoj pogrešnoj transkripciji - Mendeljejev, mjesto, kako je to priopćio dr. sc. Nenad Raos, ugledni naš popularizator kemije i znanosti općenito, u jednom broju časopisa "Priroda", Mendjeljejev.

Toliko. Pozdrav!

Odgovorio: Marko Grba