Učili smo u školi jednadžbe kemijske reakcije,ali ja tada nisam bila u školi i nema mi tko objasniti,a pita nas to za ocjenu. Kako mogu to lakše i brže naučiti.

Ime i prezime: Anamarija Š. anamarija.simic28@gmail.com

 


Jednadžbe kemijskih reakcija spadaju među osnovna sredstva kemijskog izražavanja. Njima se na pregledan način opisuju promjene u kojima sudjeluju kemijske tvari (dakle, ne nužno kemijske promjene). Opći oblik kemijske jednadžbe je:

reaktanti → produkti

pri čemu se i reaktanti (tvari koje ulaze u promjenu) i produkti (tvari koje promjenom nastaju) prikazuju pomoću kemijskih formula, a broj istovrsnih čestica s jedne i druge strane mora biti jednak. Nadalje, stehiometrijski koeficijenti (brojke koje stoje uz pojedine reaktante i produkte) obično trebaju biti cijeli i relativno prosti (takvi da im najveći zajednički djelitelj bude jedan: 7 i 8 su relativno prosti brojevi, a 6 i 9 nisu, jer su oba djeljiva s 3). Ako postoji potreba, uz formule reaktanata i produkata mogu stajati i oznake njihovih agregatnih stanja (npr. H2O(l) ili Fe(s)).

Primjerice, želimo li kemijskom jednadžbom opisati reakciju u kojoj iz natrija i vode nastaju natrijev hidroksid i vodik, učinit ćemo to na sljedeći način:

Na(s) + H2O(l) → NaOH(aq) + H2(g)

Međutim, tako napisana kemijska jednadžba nije ispravna, jer se na lijevoj strani nalaze dva atoma vodika, a na desnoj tri tako da ju treba izjednačiti. Izjednačavanje se može izvesti na više različitih načina, a u osnovnoj školi obično dostaje metoda pokušaja i pogreške. U ovom slučaju, može se prvo udvostručiti količina vode na lijevoj strani, što povlači udvostručenje količine natrijevog hidroksida na desnog, što onda povlači udvostručenje količine natrija na lijevoj, što na kraju daje ispravno napisanu kemijsku jednadžbu:

2 Na(s) + 2 H2O(l) → 2 NaOH(aq) + H2(g)

Na kraju još preostaje provjeriti jesu li stehiometrijski koeficijenti relativno prosti. Kako je jedan od njih jedinica, sigurno je da nemaju zajedničkih djelitelja većih od jedan tako da se može zaključiti da je sad jednadžba ispravno napisana.


Ovo što sam napisao sve je što smatram potrebitim znati o kemijskim jednadžbama, osim ako nisam štogod zaboravio. Učenje takvih stvari prije bih nazvao razumijevanjem, jer ne postoje nikakvi konkretni podaci koje treba učiti, već samo formalnosti analogne onima koje savladavaš tijekom opismenjivanja ili učenja vožnje biciklom. Posljedično, nema puno smisla govoriti o nekoj brzini, jer pola je sata više nego dovoljno da se shvati sve bitno. Tek vježba u izjednačavanju kemijskih jednadžbi može uzeti više vremena. Ipak, ne bi bilo zgorega pogledati u udžbenik ili pitati za savjet profesoricu kemije. Nije nemoguće da na iste stvari gledamo različito.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija