Postoji li u hrvatskoj firma za slobodnu prodaju kemikalija kao što su bakrov klorid, manganov dioksid i tako neki spojevi ili elementarne tvari? samo se u inozemstvu , najčešće SAD-u prodaje amaterima takve stvari, a ja bih trebao neke od njih.ako znate bilo koju tvrtku koja prodaje kemikalije? hvala

Ime i prezime: Bruno Rugani bruno.rugani20@gmail.com

Koliko je meni poznato, prodavačâ kemikalija za "obične" kupce u nas nema, a tvrtke koje se bave proizvodnjom ili prodajom kemikalija obično preferiraju nešto službenije kupce od osmoškolaca. No, mnoštvo kemijskih tvarî može se naći i po običnim trgovinama, poljoapotekama, trgovinama bojama i lakovima ili slikarskim potrepštinama, ...
Glede dviju spomenutih tvari, do njih je vrlo lako doći. Bakrov(II) klorid se lako spravi iz modre galice preko bakrovog(II) hidroksida ili hidroksida karbonata kao međuprodukta, a može i tako da se hrpa bakrenih strugotina ostavi nekoliko dana namočene u klorovodičnoj kiselini, i to u vrlo plitkoj posudi te kasnije prekristalizira što nastane, a eventualna patina otopi u kiselini. Ako si mislio na bakrov(I) klorid, on se može pripraviti kuhanjem strugotina bakra u solnokiseloj otopini bakrovog(II) klorida te taloženjem s nešto vode.
Manganov dioksid je pak jedna od tvarî od kojih se prave baterije (ne one alkalne). Ako imaš volje i vremena, trebaš samo nakupiti starih baterija, izvaditi iz njih onu praškastu tvar oko grafitne elektrode i izdvojiti amonijev i cinkov klorid te ugljenu prašinu. Kloridi se dadu ukloniti vodom, dok je za uklanjanje ugljika najlakše manganov dioksid prevesti u neki spoj topljiv u vodi, poput manganovog sulfata, što se može postići otapanjem one smjese u sumporastoj kiselini.

Sve u svemu, inventivnost i smucanje po odgovarajućim odjelima odgovarajućih trgovina mogu u kemijskom amaterstvu biti od koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr