Što je dijaliza?

Ime i prezime: Ivana Azenić Ivana.Azenic@public.srce.hr

Dijaliza je postupak kojim se odjeljuju otopljene tvari od koloidnih čestica. Zasniva se na činjenici da neke membrane propuštaju ione/molekule otopljenih tvari, ali ne i koloidne čestice (odijeljivanje na temelju razlike u veličini čestica). Najjednostavniji dijalizatori izgledaju poput vrećice napravljene od polupropusne membrane s koloidnom otopinom uronjene u čistu vodu ili neku drugu otopinu. Molekule otopljene tvari izlaze kroz membranu pa, nakon dovoljno dugo vremena i uz mijenjanje okolne otopine, može sastav otopine unutar vrećice biti potpuno promijenjen, ali će koloidne čestice ostati zarobljene.
Dijaliza se može ubrzati neprestanim protokom svježe okolne otopine i/ili djelovanjem električnog polja (ako su otopljene tvari u ionskom obliku).

Slika 1. Jednostavan dijalizator

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr