NAVEDI BAZE KOJE SE KORISTE ZA PRIPRAVU KOZMETIČKIH PREPARATA?

Ime i prezime: damir katura ana.katura@tel.net.ba

Prvo i prvo, velika slova imaju svoje značenje, a to je naglašavanje teksta. U mrežogovoru se to kadšto nazivlje i vikanjem. Kako mi nismo internetski gluhi, a samo pitanje nema razloga biti naglašeno, to bih preporučio, da, budeš li imao još kakvo pitanje, koristiš i mala slova.

Glede samog pitanja, nije mi posve razumljivo. Ako misliš na baze u klasičnom kemijskom smislu, padaju mi na pamet tek titanijev dioksid i cinkov oksid, premda nijedan od njih nije osobito bazičan. Vjerojatno se koriste i neke organske tvari koje u sastavu imaju dušika, ali ne znam niti za jednu koja bi bila u tako širokoj upotrebi da bi otišla izvan kategorije proizvođačkih tajni.
Ako pak misliš na baze kao temeljne sastavnice neke smjese ili glavne komponente neke biljne prerađevine, onda mi na pamet ne pada upravo ništa. Kozmetikom, koliko mi je poznato, dominiraju voskovi, ulja i masti (moguće i ugljikovodici) te pigmenti, a odakle se što dobiva, ne bih znao. Ipak je kozmetika stara tisućljećima tako da su ljudi stigli svaki kamen prevrnuti ne bi li našli nešto čime će si mazati lica.
Ako trebaš informativniji odgovor, morat ćeš postaviti i informativnije pitanje. Ako pak imaš zadatak istražiti što se sve porabi u kozmetici, bilo bi u redu da to učiniš sâm.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr