Pozdrav, imam novo pitanje za vas: Kako nastaje neka složena mast i možete li mi objasniti na primjeru kemijske jednadžbe? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

(Pretpostavit ću da složenim mastima smatraš glicerilne estere u kojima tri kiseline vezane za glicerol nisu jednake. Ako sam pretpostavio krivo, morat ćeš objasniti što držiš složenim mastima.)

To kako nastaje neka tvar jako ovisi o tomu gdje nastaje. Procesi u živim bićima različiti su od onih u kemijskim laboratorijima i tvornicama. Kako se točno u laboratoriju sintetiziraju masti u, ne znam, ali sigurno su polazne tvari glicerol i masne kiseline. Sinteza triesterâ s jednom masnom kiselinom vjerojatno ne uključuje puno više od grijanja s odgovarajućim acilnim halogenidom ili čak kiselinom, dok se za sintezu estera s različitim kiselinama moraju rabiti i zaštitne skupine na glicerolu, možda ketoni ili aldehidi, možda nešto drugo. Mehamizmi tih reakcija po svojoj se prilici ne razlikuju od onih u ostalim esterifikacijama: ključni su nukleofilni napad hidroksilne skupine alkohila na karbonilnu skupine kiseline i odvajanje vode ili halogenidnog aniona.
U živom svijetu stvari teku nešto drugačije, premda reakcijski mehanizmi nisu bitno drugačiji. Glavna je razlika u tomu što u reakcijama sudjeluju razni enzimi i njihovi kofaktori te što ima više reakcijskih koraka. Više o biosintezi mastî možeš pročitati ovdje.
Kako kemijska jednadžba opisuje početak i kraj promjene, ne vidim kako bi ona mogla odgovoriti na pitanje "kako". Osim ako ne bi poanta bila ona očita: ako molekula glicerola reagira s trima molekulama iste masne kiseline, nastat će jednostavan triglicerid; ako pak reagira s različitim masnim kiselinama, nastat će složen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr