Pozdrav!!! Zamolio bih vas odgovor na jedno pitanje: Imaju li više masne kiseline, palmitinska(c15h31cooh), stearinska(c17h35cooh) i oleinska(c17h33cooh) paran ili neparan broj ugljikovih atoma i zašto?

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

Za rješavanje ovog zadatka preporučam poslužiti se drevnom vještinom zvanom brojenje. Ako je pak problem u drugom dijelu, parnost znači isto što i djeljivost s brojem dva, što će pak reći da dijeljenjem nećeš dobiti ostatak.
Glede trećeg dijela, uzrok dominantne parnosti ili neparnosti broja ugljikovih atoma u (višim) masnim kiselinama kakve se dade naći u živim bićima je biokemijski. Sinteza (i razgradnja) masnih kiselina vrši se u sekvencama koje uključuju komade koje sadrže po dva ugljikova atoma. Posljedično, konačni ishod takve sinteze sadržavat će broj ugljikovih atoma koji je višekratnik broja dva. Ako te zanimaju detalji biosinteze masnih kiselina, javi nam se opet.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr