Je li dodavanje vode bezvodnom bakar(II)sulfatu egzotermno ili endotermno? Teorijski usporedbom s termolizom modre galice, zašto je tako?Što smo postigli zagrijavanjem epruvete u kojoj je magnezij-oksid reagirao s vodom?Dali je gorenje magnezija egzotermno ili endotermno?Kako smo to ustanovili i zašto smo morali dovesti toplinu da bi reakcija krenula?Hvala!

Ime i prezime: ana gordana.mlinarevic@skole.hr

 


Dodavanje nečega nečemu ne spada u kemijske procese. Kemijski procesi su ono što se zbiva po dodavanju, pod uvjetom da smo zamiješali tvari koje međusobno reagiraju. Piroliza modre galice suprotan je proces od reakcije bakrovog(II) sulfata i vode, iz čega slijedi da će ista količina energije, koja se u jednom procesu oslobodi, u drugom biti apsorbirana. Ako za raspad modre galice treba uložiti energiju, pri njezinom nastanku energija će se oslobađati. Pojmovi egzotermno i endotermno samo su kraći zapis toga da se toplina oslobađa ili apsorbira (tim redom).

Ovisno o tomu kad ste počeli s grijanjem, mogli ste ubrzati reakciju, ispariti vodu ili razgraditi magnezijev hidroksid na vodu i magnezijev oksid. Stvar je polazne namjere što će se tu smatrati postignućem.

Nisam nikad čuo za gorenje koje bi bilo endotermno. Drugo pitanje vodi u paradoks: ako ste već zaključili kakva je promjena, zašto onda pitati? Također, kako ste vi (tko god vi bili) došli do nekog zaključka, ja ne mogu znati ako mi netko ne kaže. Kad bih sâm trebao provjeriti je li neka reakcija endotermna ili egzotermna, pratio bih jednostavno promjenu temperature reakcijske smjese. Ako temperatura raste, očito je promjena egzotermna, a u suprotnom endotermna.
Glede dovođenja topline, stvar je u tomu da su sustavi općenito u nekakvim energijskim minimuma s tim da povremeno sele u druge. Za vrijeme te selidbe moraju prijeći i nekakve prijevoje za što im treba dodatna energija. U nekim reakcijama dovoljan udio čestica ima energiju dostatnu da prijeđe te barijere, u nekima pak reaktante treba zagrijati.


Usput budi rečeno, nepotpisana pitanja ne motiviraju nas da požurimo s odgovorom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija