Ovako dobili smo primjer testa i sada ima pitanje nabroji periode i grupe PSE redom pa me znima kako to???????

Ime i prezime: Igor Grgić mikyca33@hotmail.com

Periode su prva, druga, treća, četvrta, peta, šesta i sedma, a grupe se nazivaju isto tako, samo što broj ide do osamnaest. Neke od grupa imaju i tradicionalna imena pa se tako prve dvije zovu alkalijski i zemnoalkalijski elementi, a one od trinaeste do osamnaeste redom: borova skupina, ugljikova skupina, dušikova skupina, halkogeni elementi, halogeni elementi i plemeniti plinovi. Pored spomenutih, postoji još nekoliko grupacija elemenata poput rijetkih zemalja ili plemenitih metala.
Moguće da sam pitanje krivo shvatio, ali u ovom času mi na takvo neobično pitanje nikoji drugi odgovor ne pada na pamet.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr