Dobar dan! Zanima me kako nastane lančasti oblik glukoze u reakciji s fehlingovim reagensom, tollensovim, trommerovim itd. Znam da lančasta glukoza postoji samo u čvrstom stanju, a da prstenasta struktura postoji samo u vodenim otopinama te mi zato nije jasno zašto dođe do lančastog stanja ako je u vodenoj otopini...znam mehanizam reakcije reagensa s glukozom, zanima me samo kako nastane lančast glukoza iz prestenaste i zašto...Hvala!

Ime i prezime: Bono Vidaković bono1997@gmail.com

 


Stvarno stanje ponešto se razlikuje od onoga što si opisao u pitanju. Naime, glukoza općenito uvijek postoji u formi šesteročlanog prstena (glukopiranoza), a sve ostalo je egzotika. Preciznije, u krutom stanju su dobivene samo α- i β-glukopiranoza, dok se u vodenim otopinama pored tih dominantnih formi (>99%) može naći i malo lančaste (0,25%, inače posve dovoljno za Tollensovu ili neku sličnu reakciju) te neznatne količine forme peteročlanog prstena (glukofuranoza).
Mehanizam prelaska glukoze iz prstenaste u lančastu formu uključuje nukleofilni napad hidroksilnog kisika na karbonilni ugljik te malo seljakanja hidronâ, a suprotna reakcija je vrlo slična, samo što se prvo sele protoni, a onda puca veza kisika i ugljika. Razlog tomu što jedno prelazi u drugo je pak taj što su energetski dovoljno bliski da mogu supostojati te što je energetska barijera prijelaza dovoljno niska da se brzo može uspostaviti ravnoteža.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija