Pozdrav,nadam se da ćete primit moje pitanje,pišem već treći put. Zanima me zašto su K i Na sapuni topljivi u vodi a Ca i Mg sapuni netopljivi u vodi? pozdrav,Ivan

Ime i prezime: ivan runje i1runje@gmail.com

 


Dobili smo i prva dva pitanja, samo što zadnjih par tjedana masovno imamo posla preko glave, a k tomu i stranice e-škole povremeno zamru radi čisto tehničkih problema. Ukupan efekt je da u zadnje vrijeme nismo pretjerano aktivni.

Što se samog pitanja tiče, može ga se razložiti na sljedeći način. Općenito gledano, tvari koje sadrže duge ugljikovodične lance neće biti topljive u vodi. Voda preferira stvaranje vodikovih veza, a ugljikovodicima to nije na kraj pameti pa će se, pomiješamo li ih, takve tvari vjerojatno raslojiti. Prisutnost karboksilne skupine donekle smiruje tenzije pa se ne pretjerano dugolančaste karboksilne kiseline otapaju u vodi, za razliku od alkanâ. Ako još k tomu umjesto kiseline uzmemo sol pa umjesto polarnih funkcionalnih skupina dobijemo ione, topljivost postaje dovoljno visokom da zasićene otopine ne budu prikladne za većinu fizikalnokemijskih modela kojima se opisuju otopine. No, tomu je tako kad stvarno imamo razdvojene ione.
Kao što ti je možda poznato, ionske veze nikad nisu potpuno ionske, kao što ni kovalentne nisu potpuno kovalentne (osim ako su atomi istovrsni). Tako će u određenoj mjeri karboksilatni anioni biti vezani za svoje protuione tj. stvarat će se razmjerno nestabilni kompleksi. U slučaju jednovalentnih kationa, omjer broja kationa i aniona je 1:1 što, ako se dvoje povežu u neutralni kompleks, ostavlja puno prostora za vezanje molekula vode, kako za kation, tako i za anion. Kod dvovalentnih pak kationa, sa svake strane dođe jedan anion pa je topljivost takvih jedinki bitno manja, a i stabilnost veća. Posljedično, nađe li se u otopini soli kakve više masne kiseline dvovalentni kation, nastat će talog sapuna dvovalentnog metala.
Istina, gledajući ono malo kristalnih struktura soli viših masnih kiselina koje su poznate, nisam našao bitnih razlika (naizmjenični slojevi paralelno posloženih ugljikovodičnih lanaca i karboksilnih skupina s kationima) tako da je ovo tumačenje upitno. Također, vjerojatno je i da su sapuni to netopljiviji što je kation manji i nabijeniji, što se može zaključiti iz modela tvrdih i mekih kiselina i baza, ali više bih volio naći nekakvu eksperimentalnu potvrdu, što mi zasad nije pošlo za rukom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija