Izračunajte masu kisika potrebnog za potpuno izgaranje 2 mola ugljika pri temperaturi 25 C stupnja i standardnom tlaku? Koliki su pH i pOH otopine priređene otapanjem 150 magnezijevog hidroksida u 2,5 dm3 vode? Koju masu kloridne kiseline je potrebno dodati za potpunu neutralizaciju gornje otopine?

Ime i prezime: Nicole Ray zombieworld@net.hr

Kako mi se prvi zadatak čini prelaganim (napišeš li jednadžbu izgaranja, zamijetit ćeš da su množine reaktanata iste), reći ću tek da je za izgaranje iste količine ugljika pri 346,4 K i 110 000 Pa potrebno 64 grama kisika, a ti preračunavaj ako misliš da treba.
Drugi zadatak ne mogu riješiti jer uz brojku ne stoji nikakva jedinica. Usput, bilo bi dobro da, neovisno o veličini u zadatku, ne bude u 2,5 L vode otopljeno preko 30 mg magnezijevog hidroksida jer mu je tu negdje i topljivost. Sama vrijednost pH računa se tako da se koncentracija magnezijevog hidroksida pomnoži s dva kako bi se dobila koncentracija hidroksidnih iona, a rezultat logaritmira i pomnoži s -1 da se dobije vrijednost pOH. Oduzimanjem te vrijednosti od 14 dobiješ naposljetku vrijednost pH.
Na zadnje pitanje opet je nemoguće odgovoriti, što jer ne znam kolika je koncentracija kiseline, što jer ne znam ni koliko ima magnezijevog hidroksida.

Pozdrav!

P.S. Zanimljiv izbor lažnog imena, pretpostavljam i filmskog žanra.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr