1. Topljivost KClO3 pri 50 stpnjeva C iznosi 19g/100g vode. Izračunaj sastav zasićene ot. na oj temp. 2. Izračunaj množinsku konc. otop. KClO3 zasićene pri 50 stpnjva C ako je gustoća otop. 1.024 g/ml. - ne znam kako bih riješila ove zadatke jer mi u školi nismo računali takav tip zadatka, a nisam ga našla ni profilovoj ni u alfinoj knjizi za 2. razred. Želim objašnjenje postupka, na koji se način izračunava zasićenost/nezasićenost otop., kako to zaključiti iz određenih podataka, kako računati.. Razjasnite mi, molim vas, principe zasićenosti, nezasićenosti i prezasićenosti otopina. Hvala unaprijed. p.s. Zadatak je iz Pomakove skripte za pripreme iz kemije.

Ime i prezime: Dunja Habulin dunja.habulin@gmail.com

Zadatak nije pretjerano složen, za drugi dio treba samo raspisati izraz za množinsku koncentraciju:

c(KClO3) = n(KClO3)/V(otopina)
= (m(KClO3)/M(KClO3))/(m(otopina)/ρ(otopina))
= (m(KClO3ρ(otopina))/(m(otopina)∙M(KClO3))
= (m(KClO3ρ(otopina))/((m(KClO3) + m(voda))∙M(KClO3)),

a prvi dio nije smisleno postavljen jer imaš hrpu načina kako izraziti sastav smjese.

Zasićenost ili nezasićenost otopine nisu računske kategorije i do stanja se može doći samo eksperimentalno. Nezasićena je ona otopina u kojoj se može otopiti još topljive tvari, a zasićena ona koja je u ravnoteži s neotopljenom tvari. Prezasićene su pak one otopine u kojima ima više otopljene tvari nego što bi se u danim uvjetima moglo otopiti, što se obično postigne tako da se otopina (gotovo) zasiti topljivom tvari, a zatim zagrije ili ohladi na temperaturu pri kojoj se ne može otopiti toliko te tvari. Postoje, naravno, i prezasićene otopine plinova. Gazirana pića spadaju u tu kategoriju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr