Pozdrav. Zanima me da li je moguće dobiti manganov hidroksid iz manganovog dioksida pošto on nije topljiv u vodi? I još jedno pitanje: da li je aluminijev klorid higroskopan?

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Ovisi to o kojem manganovom hidroksidu pričaš. Manganov(IV) hidroksid mi je potpuno nepoznat spoj i usudio bih se reći da nema baš previše šanse postojati. Manganov(II) hidroksid se lako dobije zaluživanjem otopine kakve manganove(II) soli, ali u kontaktu sa zrakom oksidira se u manganov(III) oksid hidroksid ili tako nešto pa ga isto nema smisla spravljati, osim ako nisi opremljen za izvođenje pokusâ u inertnoj atmosferi. Ako ga ipak želiš spraviti, trebaš samo reducirati manganov(IV) oksid do nekog manganovog(II) spoja topljivog u vodi i potom oboriti lužinom manganov(II) hidroksid. Razmjerno lako se to postigne ako manganov(IV) hidroksid razmutiš u vodi (najbolje je imati svježe pripravljen) i polako dodaješ kalijevog disulfita dok se smjesa potpuno ne obezboji. Iza toga možeš u otopinu dodati lužine dok ne istaloži sav hidroksid i promatrati kako isprva gotovo bezbojan talog postaje sve smeđkastijim.
Aluminijev hidroksid je prilično higroskopan i na zraku odmah navlači vlagu prelazeći prvo u heksahidrat, a dalje u vodenu otopinu. Ako pak heksahidrat griješ ne bi li istjerao vodu, dobiješ mjesto bezvodne soli aluminijev oksid i klorovodik.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr