Pozdrav. Zanima me kako razdvojiti smjesu dvije soli od kojih je jedna topljiva u vodi a druga se raspada u vodi? preciznije: mislim na smjesu MnO2 i K2MnO4. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Obje osobine koje si pridao solima u spomenutom se slučaju odnose na istu sol - kalijev manganat, s tim da raspad nije nešto brz ako je otopina lužnata. Čak bi se moglo reći da ta sol i nije pretjerano raspadljiva, uzme li se u obzir da se sasvim lijepo dade kristalizirati. S druge strane, za manganov dioksid ne vrijedi ni jedna od osobina: niti se otapa u vodi, niti se u njezinom prisustvu raspada. Poradi toga, smjesu ćeš razdvojiti pukim otapanjem u vodi. Jedno će ostati kao talog, a drugo se otopiti. Iza toga treba dekantirati ili otfiltrirati smjesu i oprezno upariti filtrat kako bi se izlučili kristali kalijevog manganata.
Inače, ako želiš pripraviti kalijev manganat, možeš to izvesti i tako da zalužiš i zakuhaš otopinu permanganata. Isto bi trebala pozelenjeti, samo ne znam koliko jako i koliko dugo treba grijati. Ako pak želiš pripraviti manganov dioksid, to se opet dade izvesti tako da otopinu jako zalužiš i dodaš npr. alkohola. Ako nastaje smeđi talog, a boja se gubi, to bi trebalo značiti da pokus ide.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr