Molim Vas, možete li mi ukratko objasniti pokus alkoholnog vrenja kada posudu s pekarskim kvascem, vodom i šećerom cijevčicom povežemo s vapnenom vodom? Što se treba dogoditi i koji su zaključci? Srdačan pozdrav, Stella K.

Ime i prezime: Stella Kupres st2sv@net.hr

 


Način na koji je pitanje postavljeno jasno pokazuje da je u pitanju domaća zadaća, a dade se naslutiti i da je pokus ili izveden na nastavi, ili također dijelom domaće zadaće. Obje mogućnosti pak ukazuju na to da se od učenikâ, jamačno s pravom, očekuje da to sami shvate i opišu. U tom svjetlu, trudit ću se da dam korisne upute, a opet da što manje ometem tok slobodnog zaključivanja, a time i misaoni razvoj kojemu škola i služi.
Dakle, za pokus je trebalo otopiti nešto šečera u mlačnoj vodi i razmutiti u toj otopini malo kvasca. Povezivanje s vapnenom vodom, koju se lako spravi tako da se u vodi razmuti malo vapna, a nastala smjesa profiltrira, moglo se izvesti i tako da se uzme obična lateksna rukavica s jednim prerezanim prstom te natakne na čašu s kvascem, dok se prerezani prst navuče na epruvetu (ili kakvu uskogrlu bočicu) s vapnenom vodom. Slobodni protok plinova i izolacija od ostatka svijeta time su osigurani te preostaje samo promatranje zbivanjâ kroz nekoliko dana.
Ono što se može vidjeti dosta je očekivano s obzirom na to da se kontakt odvija zračnim putem, inače slabo dostupnim tvarima koje nisu plinovite, a bistra vapnena voda poznata je kao indikator za jednu jedinu tvar (van Helmont je tu tvar zvao gas sylvestre). S druge strane, vrenje kakovim se kvasci bave poznato je po dva produkta, od kojih je jedan maločas spomenut i usput služi kao nadimalo tijesta, a drugi se u većim količinama rabi kao sredstvo za potiskivanje stvarnosti, mahom kao vodena otopina s različitim aromatičnim dodacima.
Opis događanja svodi se na ono što se zbiva u dvije posude. U prvoj bi trebalo biti takvih promjena koje su alkoholnom vrenju dale ime, a mogle bi se manifestirati kao pjenjenje, dok u drugoj imaš samo jednu vjerojatnu promjenu. Što se iz viđenog dade zaključiti, već sam dao naslutiti pa se neću ponavljati. Ako ovo nije baš ni od kakve koristi, posluži se tražilicom. Ovdje se već nekoliko puta pisalo o kvascima i tomu što rade.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija