na što se razlažu karboksilne kiseline?

Ime i prezime: marin vinkić marin2603@live.com

Ovisi što im radiš. Ako ih elektroliziraš, možeš dobiti ugljikov dioksid i alkane:

2 RCOOH → R-R + 2 CO2 + H2

pri čemu treba imati na umu to da puno bolje ide ako umjesto kiseline uzmeš sol i da ne uspijeva baš uvijek. Inače se takve reakcije zovu Kolbeovim elektrolizama.

Ako pripraviš sol s kakvim dvovalentnim metalom (kalcijem, barijem, olovom) pa destiliraš, mogu nastati ketoni:

(RCOO)2Ca → R2CO + CaCO3

Kao i u prethodnom slučaju, to neće ići sa svim karboksilnim kiselinama. Poželjno je da budu što jednostavnije kako bi se izbjegli kojekakvi nusprodukti.

Razlaganjâ, naravno, ima još, ali momentalno mi samo ova dva padaju na pamet, a da su zbilja općenita. Nasuprot tomu, postoji opet hrpa reakcija tipičnih za dikiseline, ketokiseline, hidroksikiseline, aminokiseline itd., a za koje se može reći da su nekakva vrsta razlaganja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr