Ionski polumjer kloridnog iona je 181,5 pm, a natrijevog iona 99,5 pm. Izračunaj gustoću kuhinjske soli ako jednoj elementarnoj ćeliji pripadaju četiri natrijeva i četiri kloridna iona. Puno Vam hvala. :)

Ime i prezime: Matea Sršen mateasrsen@hotmail.com

Da bi bilo moguće riješiti ovaj zadatak, treba znati i kako su ioni raspoređeni u prostoru. Kod natrijevog klorida jedinična ćelija je plošno centrirana kubična, što već uključuje četiri formulske jedinke natrijevog klorida, a znači da se ioni nalaze u uglovima jedinične ćelije te centrima ploha iste, odnosno na polovištima bridova i u centru ćelije. Lijepo je to prikazano ovdje.
Kad imaš raspored, trebaš samo naći koje su čestice u direktnom kontaktu (duž brida, plošne ili prostorne dijagonale) te iz polumjerâ izračunati duljinu brida ćelije. Nakon toga možeš izračunati masu i volumen jedinične ćelije. Prvo dobiješ množenjem mase formulske jedinke natrijevog klorida s brojem tih jedinki u ćeliji, a drugo kubiranjem stranice. Na kraju preostaje podijeliti te dvije brojke e kako bi dobila gustoću.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr