Kako iz esencije dobiti ocat? znam da se treba razrjediti vodom ali nemogu doći do rješenja u kojoj mjeri razrjediti esenciju s vodom. Npr.kupila sam u dućanu esenc a želim dobiti ocat koji je jestiv trebala bi razrjediti s vodom.Ako mi možete odgocoriti u kojim omjerima (da dobijem 1 litru octa). Hvala:)

Ime i prezime: Lucija Dujić dujicl@hotmail.com

Ovisi to koliko jak ocat želiš. Ono što se može naći u prodaji ide od pet do desetak posto. Ako znaš kakvu kiselinu želiš, najlakše se držati jednostavne formule:

w1ρ1V1 = w2ρ2V2

gdje je w maseni udio octene kiseline u octu, V volumen otopine, a ρ gustoća, pri čemu je korisno znati da gustoća osamdesetpostotne octene esencije iznosi 1,07 g cm-3 dok onu razrijeđenog octa možeš aproksimirati gustoćom vode.

Ako ti se ne da računati, onda jednostavno ulij litru vode u kakvu posudu te uz miješanje dodaj octenu esenciju dok ti ocat ne bude po volji.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr