pozdrav ... evo zapeo sam na ovome zadatku pa ako moze pomoc potrebno je izracunati redoks I2 + HNO3 ---> HIO3 + NO2 + H2O

Ime i prezime: Ilija Brzović

Opširan tekst o tomu kako izjednačiti jednadžbu kemijske reakcije možeš vidjeti ovdje, a možeš pogledati i starije odgovore.

U ovom slučaju treba, kako to običaj nalaže, prvo prepoznati oksidans i reducens te napisati parcijalne jednadžbe (pisanje ionâ namjesto molekula odnosno formulskih jedinki često olakšava posao, a nekad je i nužno), pazeći pritom da broj atomâ čije se oksidacijsko stanje mijenjalo s obje strane bude isti:

I2 → 2 HIO3
HNO3 → NO2

odnosno:

I2 → 2 IO3-
NO3- → NO2

Izjednačavanje parcijalnih jednadžbi ide redom: pomoću molekula vode tako da obje strane imaju istu količinu kisika, zatim pomoću protonâ (tj. hidronâ) tako da se izjednači i količina vodika te na kraju pomoću elektronâ tako da se izjednači i naboj:

I2 + 6 H2O → 2 IO3-
NO3- → NO2 + H2O

I2 + 6 H2O → 2 IO3- + 6 H+
NO3- + 2 H+ → NO2 + H2O

I2 + 6 H2O → 2 IO3- + 12 H+ + 10 e-
NO3- + 2 H+ + e- → NO2 + H2O

Na kraju treba jednadžbe pomnožiti takvim koeficijentima da se pri zbrajanju koje potom slijedi elektroni međusobno ponište i, ako je to po volji izjednačitelju, dopuniti neutralnim česticama da se reaktanti iz ionâ pretvore u molekule odnosno formulske jedinke. Taj posao ostavljam tebi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr