Zašto je pranje sapunom u morskoj vodi neprikladno?

Ime i prezime: Tea Sokač teychy1992@live.com

 


Ima tomu više razloga od kojih neću navesti samo jedan. Prvi razlog je što morska voda nije baš ideal čistoće (što god da pričali na turističkim reklamama). Čak i kad uklonimo sve što u njoj pluta, ostaju razne otopljene soli (u daleko većim količinama negoli u slatkoj vodi) tako da će nakon ispiranja i sušenja uvijek ostati nešto solî na onomu što se pralo. Poradi toga, pranje morskom vodom teško da može biti potpuno.
Pored toga, pranje često ide daleko bolje ako je voda toplija. Morska voda iznimno rijetko prelazi tridesetak Celsiusovih stupnjeva tako da ni u tom smislu nije baš neki izbor, osim ako ju ne staviš u kakvo grijalo, čime pak riskiraš taloženje hrpe kamenca* i koroziju.
Na kraju, uz sveprisutni vodovod zbilja nema smisla ići do obale i grabiti morsku vodu samo radi pranja. Pogotovo ne uzme li se u obzir da je morska voda na ljudima najdostupnijim mjestima najprljavija.
Poradi navedena tri razloga koji jasno pokazuju opću inferiornost morske vode naspram slatke kao medija za pranje, ne vidim smisla u uvođenju dodatne varijable zvane sapun. Pranje sapunom u morskoj vodi neprikladno je jer je pranje u morskoj vodi općenito neprikladno.

*Četvrti, po meni posve sporedan razlog, budući da kamencotvornih tvari ima i u slatkim vodama (naročito u tvrdima), vezan je baš za kamenac.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija