Radio sam referat na temu kiselih kiša i pronašao podatak da kisele kiše utječu na biljke i tako što im oštečuju klorofil pa me zanima što na taj način nastaje tj. što nastaje reakcijom klorofila i komponenata kiselih kiša kao npr. H2SO4,H2SO3,HNO3,HNO2,H2CO3...Također me zanima dali taj proces ne bi trebao spriječiti vosak na površini lista biljke a ako da zanima me što se i s njim događa.Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Vladimir Ribičić vladimir.ribicic1995vgmail.com

 


Kisela kiša na biljke najviše utječe preko dvaju mehanizama: ispiranja nutrijenata iz listova i tla te direktng oštećivanja listova. Utjecaj na klorofil bih stoga nazvao posrednim, budući da je dostatno ukloniti magnezij iz listova kako bi se smanjila proizvodnja klorofila.
Oštećivanje listova vezano je za vosak, a izgleda da je stvar u tomu da se isti u kiselim uvjetima lakše oksidira pa biljka izgubi zaštitu što pak rezultira lakšim prodorom raznih bolesti. Naravno, to se ne zbiva preko noći (ako je bila kišna), već ako neka šuma mjesecima ili godinama bude stalno zakiseljavana.
Ispiranje nutrijenata je pak nešto što kiša i inače radi, samo što promjena vrijednosti pH može pojačati ispiranje nekih tvari, kao i oslobađanje nekih, možda štetnih tvari, koje bi inače ostale inertne.
Dva spomenuta utjecaja nisu ni izdaleka sve što je dosad nađeno o utjecaju kiselih kiša na biljni svijet pa preporučam uporabu tražilica, recimo s upitom "effects of acid rain on plants", kao i ovaj ili ovaj tekst.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija